خانه / نوشتارها / خدایان و افسانه‌ها

خدایان و افسانه‌ها

به نام ایزد بخشاینده بخشایشگر

شيخ بزرگوار ابو جعفر بن محمد بن على بن الحسين بن موسى بن بابويه قمى فقيه مصنف اين كتاب گويد:

روزى كه جنگ جمل بپا بود عربى برخاست و روى بامير المؤمنين كرده و گفت: يا امير المؤمنين‏ تو قائل به يكتائى خدا هستى؟ مردم- از هر سو بر او تاختند كه چه هنگام اين سخن بود؟ مگر نه بينى كه امير المؤمنين پريشان خواطر است امير المؤمنين فرمود: دست از او برداريد كه خواسته اين عرب همان است كه ما بر سر آن با اين مردم مى‏جنگيم سپس فرمود: اى مرد عرب اين گفتار: كه خدا يكى است دو صورت‏ش بر خدا روا نيست و دو ديگر روا است اما آن دو كه روا نيست:

1- كسى بگويد خدا يكى است و مقصودش يكى از لحاظ عدد- يك دانه- باشد زيرا آنچه دومى ندارد بشماره نيايد مگر نه بينى آن كه گفت: خدا سومى از سه موجود است، كافر شد؟.

2- كسى بگويد: خدا يكى است و مقصودش نوعى از جنس باشد اين هم روا نيست زيرا تشبيه خدا است و پروردگار ما والاتر و بالاتر از اين است كه شبيه و مانند داشته باشد، و اما آن دو كه گفتنش روا است:
1- كسى گويد خدا يكى است يعنى بى‏مانند است آرى خداى ما چنين است.

2- كسى گويد خداى عزّ و جلّ يكتا است و يگانه يعنى تركيبى در ذاتش نيست و قابل پخش با جزاء نيست نه در خارج و نه در عقل و نه در خيال، آرى خداى ما- عزّ و جلّ- چنين است.

توضیح : توحید خداوند یکتا به این معنا نیست که او فقط یک عدد هست! بلکه بدانیم که خدایانی که هستند خدایانی جز او نیستند، یعنی او خدای یکتا هست که اوصاف و مثال‌ها و نام‌ها و … بسیاری دارد.

خداوند مهربان در قرآن خود را جمع می‌بندد و این به معنای خدایان هست و نه چیز دیگری.

در قرآن کریم گفته شده که کفار به قرآن کریم و آیاتش می‌گویند : اساطیر الاولین / افسانه‌های پیشینیان

و این نشان می‌دهد که محتوای قرآن کریم همان محتوای اساطیر و افسانه‌ها هست، و این به معنای آن نیست که قرآن از روی اساطیر نوشته شده بلکه به این معنا هست که نویسنده قرآن کریم (یعنی خدای یگانه) همان نویسنده کتب اساطیری و چندخدایی هست.

نتیجهٔ جستجو برای «الهة»:

أَجَعَلَ الْآلِهَةَ إِلَٰهًا وَاحِدًا إِنَّ هَٰذَا لَشَيْءٌ عُجَابٌ ﴿ص: ٥﴾|
آیا او خدایان ما را یک خدا گردانده است؟ همانا این چیز بسیار شگفت‌انگیزی هست!

لطفا فکر کنید و از خداوند مهربان یاری بخواهید چون این رازی از رازهای الهی هست و کسی که این موضوع رو بفهمه می‌تونه کارهای شگفت انگیزی انجام بده مثل کارهایی که حضرت خضر و حضرت سلمان پارسی انجام می‌دادند.

این که می‌گوییم لا اله الا الله، به این معنا نیست که جز «الله» خدای دیگری نیست، بلکه منظور این هست که خدایان همان خدای یگانه هستند که در زبان‌های مختلف نام‌های زیادی دارند و الله واژه عربی هست که به او اشاره می‌کند نه اینکه او یک خدای مخصوص باشد!

خداوند در قرآن کریم از مثل اعلی سخن می‌گوید :

وَهُوَ الَّذِي يَبْدَأُ الْخَلْقَ ثُمَّ يُعِيدُهُ وَهُوَ أَهْوَنُ عَلَيْهِ وَلَهُ الْمَثَلُ الْأَعْلَىٰ فِي السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ وَهُوَ الْعَزِيزُ الْحَكِيمُ ﴿الروم: ٢٧﴾
و اوست که آفرینش را آغاز کرده و سپس آن را بازمیگرداند، و برای او این آسان است و او راست مثل‌های والا در آسمان‌ها و زمین، و او پیروزمند فرزانه هست

مثل در عربی همان Myth در انگلیسی هست
به این معنا که اساطیر و افسانه‌ها و خدایان همان مثل والا یا مثال عالی هستند که خداوند برای مردم زده، یعنی در قالب کتاب‌های مقدس بر بندگانش نازل کرده
کسی که یکتاپرست است می‌داد خدا چه می‌گوید و می‌داند که خدا به شمارش نمی‌آید ولی کسی که مشرک باشد می‌گوید خدا یگانه نیست و خدایان گوناگونی در طبیعت هستند!!!

در پایان این رو هم بگم که دلیل اینکه خداوند  خود را در قرآن کریم جمع می‌بندد همین چندتایی اوست و منظور همان خدایان هستند و لاغیر!

حتما ببینید

وحدت شیعه و سنی

عابد سومری و عابد سنی

به نام ایزد بخشاینده بخشایشگر اول اینو بگم که شیعه و سنی نباید باهم دشمنی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *